Windows 10 – Nouzový režim (safe mode)

Je změna ve spuštění  Windows ve stavu “Nouzový režim” pod Windows 10 ( 8/8.1) Pokud jste to nikdy nedělali, tak můžete dost tápat. A přitom právě nouzový režim jednoho dne možná budete hodně potřebovat. 

 

Co je to nouzivý režim? Nouzový režim je užitečný při odstraňování potíží s programy a ovladači, změny v nastavení aplikací a služeb, které se nemusí správně spustit, nebo které mohou bránit systému Windows ve správném spuštění. V Nouzovém režimu se spustí systém Windows pouze se základními ovladači a službami. V tomto režimu je vhodné provádět např. antivirovou kontrolu počítače nebo spouštět různé nástroje pro opravu operačního systému. Nouzový režim s prací v síti (Nouzový režim se sítí) spustí systém Windows pouze se základními ovladači a službami a zavede také ovladač síťové karty, v tomto režimu tedy bude fungovat připojení k Internetu. Pokud se po spuštění v nouzovém režimu potíže neobjeví, můžete vyloučit jako možné příčiny výchozí nastavení a základní ovladače zařízení. Pokud nedávno nainstalovaný program, zařízení nebo ovladač brání systému Windows ve správném spuštění, můžete spustit počítač v nouzovém režimu a odebrat program, který způsobuje potíže.

První možností jak spustit počítač v nouzovém režimu je restart se stisknutou klávesou [Shift]. Klávesu [Shift] je třeba stisknout a držet před kliknutím na volbu »Restartovat«. Dostanete se tak do dialogu pro rozšířené možnosti spuštění.

01

Pokračujte kliknutím na možnost »Odstranit potíže | Upřesnit možnosti | Nastavení spouštění«. Klikněte na tlačítko »Restartovat«.

02

Počítač se restartuje a zobrazí se nabídka s různými možnostmi spuštění. Klávesou [F4] vyberete Nouzový režim. Klávesou [F5] vyberete Nouzový režim se sítí. Do nouzového režimu se poté standardně přihlásíte svým uživatelským jménem a heslem.

Po ukončení práce v nouzovém režimu stačí počítač restartovat a ten naběhne opět v normálním režimu.

03

Druhou možností jak spustit počítač v nouzovém režimu

kláves [Windows] + [R] a do textového pole napište příkaz »msconfig«. Potvrďte tlačítkem »OK«. Přepněte se na záložku »Spuštění počítače« a zaškrtněte možnost »Bezpečné spuštění«. Dalšími volbami můžete ještě ovlivnit některé možnosti spuštění. Například zvolit nouzový režim s prací v síti. Po kliknutí na »OK« budete dotázáni jestli se má restart provést ihned. Po restartu se do nouzového režimu přihlásíte svým uživatelským jménem a heslem.

05

Třetí možností jak spustit počítač v nouzovém režimu Do servisního režimu se dostanete také zadáním jednoduchého příkazu. Stiskněte klávesu Windows + R, zadejte příkaz shutdown /r /o /t 001 a potvrďte stisknutím klávesy Enter.

 

Existuje celá řada dalších možností, ale toto by mělo pro běžného člověka stačit, Pokud vám ani toto nepomáhá neváhejte mě kontaktovat 

 

 

 

 

Let us know your thoughts about this topic